Yaşam Kalitenizi Yükseltecek 99 Öneri!

  • blog-image 1

Kaliteli bir yaşam sürmek, hepimizin ortak arzusu ve hakkı. Yaşam tarzınızda yapacağınız belirli değişiklikler, standartlarınızı yükseltmenize yardımcı olabilir. Zaman zaman bu listeye göz atarak hayatınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

1.Kahvaltı etme alışkanlığı geliştirin. Sabahları kahvaltı ederken, güne yüksek enerjiyle başlamanızı sağlayacak yiyecekler tüketmeyi ihmal etmeyin. Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu unutmayın!

2.Buğday ve bazı tahılları yemeyin:  Yapılan araştırmalar, işlenmiş tahılların sindirime engel olduğunu gösteriyor. Hayatınızdan buğday ya da arpayı çıkararak, enerji seviyenizi yükseltin.

3.Yemek pişirin. Yemek kitapları alarak ya da internet ortamında tarifler araştırarak yemek yapmayı öğrenin. Hem daha hesaplı, hem daha sağlıklı beslenin. Her sabah o gün yiyeceğiniz yemekleri belirleyin. Böylelikle rastgele ve dengesiz beslenmekten korunmuş olursunuz.

4.Ajanda kullanın. Alacağınız notları elinizle yazmak, daha kolay hatırlamanıza yardımcı olur. Tamamladığınız işlerinizi işaretlemekse, ayrı bir keyif verecektir. Günlük düşüncelerinizi, yaşadıklarınızı kaleme almak hem size iyi gelecek hem de elinizde zamanla büyük bir anı birikecektir.

5.Bitki yetiştirin: Zaman zaman bedenen çalışabileceğiniz bir bahçe edinin. Enerjinizi harcamak, doğal ortamda olmak, bir şeyler yetiştirmek muhteşem güzel bir duygu olacaktır.

6.Gönüllü olun. Hem kendinize, hem çevrenize faydalı olacağınız işler yapabilmek için, gönüllü olun. Gönüllü işlerde çalışıyorsanız, konu ya da mekan değiştirin. Topluma faydalı projelerde yer almak hayatınıza anlam katacaktır.

7.Her gün kendiniz için bir şey yapın. Kendinize, sadece keyif aldığınız aktiviteler yapmak için zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Müzik dinleyin, bir dostunuzu ziyaret edin, yeşillik alanda gezinti yapın. Bütün bunlar kendinize yapacağınız önemli yatırımlardır.

8.İletişim becerilerinizi geliştirin. Kendinizi geliştirmek için her zaman fırsatınız vardır. Bununla ilgili olarak kitaplar okuyun, iletişimi güçlü kişilerle sohbet edin. Onlardan örnekler alın.

9.Evinizi ve işyerinizi düzenleyin: Atalarımızın “Tebdili mekanda ferahlık vardır” sözünü unutmayın. Eviniz, makamınız ve masanız derli toplu olursa kafanızda karışıklık olmaz.

10.Konferanslara katılın. Ne kadar tecrübeniz olursa olsun, kendinizi geliştirmek, yeniliklerden haberdar olmak ve farklı bakış açılarıyla tanışmak için, konferanslara katılın. Fuar ve diğer organizasyonlara katılmaya çalışın.

11.Yeni bir spora başlayın. Koşun, golf oynayın ya da kaya tırmanışı yapın. Tercihinizi yaparken çok fazla para harcamamaya ve kolay adımdan başlamaya özen gösterin.

12.Yeni bir yabancı dil öğrenin. Ana dilinize yakın gramer yapısındaki yabancı dilleri öğrenmek daha kolaydır. Fazladan bir yabancı dil öğrenmek için çaba gösterin.

13.Stresten Korunun: Günün stresinden kurtulmak, kaslarınızı çalıştırmak ve huzurlu hissetmek için değişik sporlar yapmaya başlayın. Sauna, hamam ve yüzme gibi aktivitelerin strese karşı koruyucu yönlerinin olduğunu unutmayın. 

14.Sade Yaşam Felsefesine Uyun: Kullanmadığınız kıyafetlerinizi bağışlayın. Böylece hem dolabınızda yer açılacak, hem de cömertlik size iyi hissettirecektir. Evinizde ve işyerinizde ne kadar gereksiz eşya varsa çıkarıp verin.  

15.Kelime dağarcığınızı geliştirin. Her gün yeni bir kelime öğrenerek, hem kelime dağarcığınızı hem de genel kültürünüzü geliştirin. Bulmaca çözün, zihninizi çalıştırın. Farklı alanlarda okumaya çalışın.

16.Çalışırken klasik müzik dinleyin. Daha verimli çalışabilmek ve huzurlu hissedebilmek için, çalışırken klasik müzik dinlemeyi deneyin. Farklı ve hoşunuza giden müziklerden her gün 10-15 dakika dinleyin.

17.Bir kitap kulübü kurun ya da bir kulübe üye olun. Bir kulübe üye olarak, kitap okuma motivasyonunuzu arttırın. Okuma günleri ve programları düzenleyin. Trende okuma günleri, kırda okuma saati, çarşıda okuma anı ve benzeri programlar yapın.

18.Acil durum fonu oluşturun. Hayatta karşınıza ne zaman ne çıkacağı belli olmaz. Birikiminizin yanı sıra bir acil durum fonu oluşturmayı ihmal etmeyin. Her zaman elinizin altında nakit bir miktar yedek para bulunsun.

19.Başkalarının ne der diye dünyayı zindan etmeyin. Kendiniz olun ve başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerini kendinize dert etmeyin. Mutlaka eleştirilere kulak verin ama tamamen başkalarının istekleri doğrultusunda yaşamayın.

20.Hayvan Besleyin: Hayvanları tanıyınHayvanat bahçesi ya da akvaryumları ziyaret ederek, hem hayvanlar hakkındaki bilginizi geliştirin hem de keyifli zaman geçirin. Eğer imkanınız varsa bir hayvan besleyin.

21.Sağğınıza Dikkat Edin. Diş sağğı, göz, ayak sağğı, saç bakımı önemlidir. Düzenli olarak ağız bakımınızı yapın. İhtiyaçlarınıza uygun bir diş fırçası ve macunu kullanın.

22.Sevdiklerinize Hediye verin: Kendiniz için alışveriş yaparken, sevdikleriniz için küçük hediyeler alarak onları gülümsetin. Çocuklara hediyeler alın. Anne ve babanıza giderken bile eli boş gitmemeye özen gösterin.

23.Evinizin havasını değiştirin. Yaşadığınız ortamda hava filtresi kullanarak, solunumda kullandığınız havayı, burnunuza, hava yollarınıza ve akciğerlerinize zararlı partiküllerden arındırın. İçtiğiniz suyun, çayın, yemeğin temiz, helal ve kaliteli olmasına özen gösterin. Giyiminize dikkat edin. Kaliteli bir yaşamınız olması için gayret gösterin.

24.Hayattaki beklentilerinizin farkında olun ve peşinden gidin. Ne istediğinizi bilin. Hedeflerinizi belirledikten sonra, harekete geçin. Belirli bir hedefiniz olursa ulaşmanız mümkündür. Hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez.

25.Kişisel gelişim cd/kasetleri dinleyin. Özellikle yolda geçirdiğiniz zamanı değerlendirebilmek için, kişisel gelişim filmleri izleyin. Bu konuda yazılmış kitap ve dergileri edinin ve fırsat buldukça okuyun.

26.Enstrüman çalmayı öğrenin. Yeni bir enstrüman çalmayı öğrenin ve kendinizi geliştirebilmek için düzenli olarak zaman ayırın. Online kurslardan yararlanın. Eğer böyle bir imkanınız yoksa iyi müzik aleti çalan kişilerle bir arada bulunun.

27.Dünyadan haberdar olun. Ülkelerin başkentlerini, para birimlerini ve bayraklarını öğrenin. Oyunlardan yardım alarak, süreci keyifli hale getirin. Dünyada olup bitenleri okuyun, yorumlayın, analiz edin, üzerinde konuşun.   

28.Küçük şeylerden keyif alın. Güzel bir kokunun ya da lezzetli bir içeceğin keyfini çıkarın. Sade ve yavaş yaşam felsefesi ile yaşadığınızda mutluluğunuz artacaktır.

29.Otomobilinizi temizleyin. Aracınızı her gün kullanıyorsanız, temiz ve düzenli olmasına özen gösterin. Kirli ve dağınık bir araç sizi fazladan strese sokacaktır.

30.Her gün sizi korkutan bir şey yapın. Çekindiğiniz şeylerden uzak durmak sizi rahatlatsa da, keşfedebilmek ve gelişebilmek için güvenli bölgenizden çıkın. Korkularınız varsa üzerine gidin ve kendinizle yüzleşin.

31.Nazik ve Kibar Olun: İltifat etmek, nezaketin göstergesidir ve karşınızdakinin iyi yönlerini görmenizi sağlar. İnsanlarla iyi ilişkiler içinde olmanız sizin hayata olumlu bakmanızı sağlayacaktır. Bardağın dolu tarafından bakmaya çalışın. İnsanları değiştiremeyeceğinizi öğrenin ve oldukları gibi görün.

32.Farklı tatlar ve deneyimler edinin: Daha önce hiç yemediğiniz şeyler yiyin. Hem damak tadınızı geliştirin, hem de yeni tatlar keş


Yukar