Asırlık Çınar İle Söyleşi; Sağlıklı Yaşam Sırları

  • blog-image 1

Asırlık Çınardan Sağlık Sırları

Değerli dostlar sizler için 106 yaşındaki Elif Kıvılcım’ı ziyaret ederek hayır duasını aldık, sağlıklı yaşam sırlarını sizler için derledik. Bize hayat tecrübelerini, sağlıklı ve uzun yaşamın sırlarını aktardı. Geçmişteki hatıralarından bahsetti. Yaşamda karşılaşğı zorlukları anlattı. Eşme Alahabalı Köyü’nde oturan Elif Kıvılcım ile yaptığımız söyleşiyi heyecanla okuyacağınızdan ve sağlık sırlarından yararlanacağınızı düşünüyoruz.

M. Yurttaş: Elif Teyze kaç yaşındasınız?

E. Kıvılcım: Kafa kağıdına göre 103 yaşında görünüyorum. Ancak gerçek yaşım 106. Sizin anlayacağınız anamdan doğdum doğalı yaşıyorum. Hem önemli olan ne kadar yaşadığımız değil nasıl yaşadığımızdır.

M. Yurttaş: Sizi kendi kendine bakabilecek ve günlük ihtiyaçlarını giderebilecek durumdave sağlıklı olduğunu gördüm, mutlu oldum. Allah size sağlıklı ve huzurlu bir ömür versin. Yalnız başınıza mı yaşıyorsunuz?

E. Kıvılcım: Şükürler olsun, kendi işlerimi kendim yapabiliyorum. Ama insan yalnız yaşayamıyor. Sağ olsunlar evlatlarım hep yanımda oluyorlar. Torunlarım da yardımcı oluyorlar.

M. Yurttaş: Sağlıklı yaşamanın sırları nelerdir? Bize hayatından bahsetsen biraz?

E. Kıvılcım:Rabbime hamdolsun, kendi işlerimi yapabilecek durumdayım. Ömrüm boyunca Allah’a şükrettim ve ibadetlerimi düzenli şekilde yaptım. Tertemiz bir havada yaşadım. Hep köyde yaşadım, şehir hayatım olmadı. Köyümüzde yetişen ve doğal ürünlerle beslendim. Soframızda çok çeşit olmaz. Kendi işimi kendim yaptım, tarlada ve evde çalışarak hep hareketli bir yaşamım oldu. Zeytinyağı dışında yağ kullanmadım. Ekmeğimi kendin köy fırınında ve kendi ürettiğimiz unlardan hazırlıyorum. Her şeyi mevsiminde yedim. Erken yatıp erken kalkmayı alışkanlık edindim. Yediğim ve içtiklerimin temiz ve helal olmasına çok dikkat ettim. Eşimle, çocuklarımla ve komşularımla hiç kavga etmedim, herkesle iyi geçindim. Hep sevgi ile yaklaştım, kimseye nefret ve kin duymadım.

M. Yurttaş: Elif Teyze bizlere misafirperverlik gösterdiniz. Teşekkür ederiz.

E. Kıvılcım:Misafirperverlik bizim yörüklerin kültüründe çok önemli yer tutar. Misafirsiz sofraya oturmayız. İmece usulü ile işlerimizi yaparız. Büyüklere saygı ve sohbet ortamları bizde eksik olmaz. Misafir bereketi ile gelirmiş.

M. Yurttaş: Et, süt, yumurta, tereyağı yer misin?

E. Kıvılcım: Süt ve süt ürünlerini ve özellikle yoğurdu soframdan eksik etmedim. Tereyağı ve zeytinyağı dışında yağ kullanmayız. Kendi tavuklarımızın yumurtasını yeriz. Kendi kestiğimiz tavuk ve küçükbaş hayvanların etleri dışında et yemedim. Eti genellikle haşlayarak tüketirim. Etin suyunu çorba olarak içeriz.

M. Yurttaş: Sebze yemekleri yer misiniz? Meyve olarak neler seversiniz?

E. Kıvılcım:Dağlardan topladığım taze otları ve bölgemizde yetişen meyveleri tercih ettim. Yazın kuruttuğumuz meyveleri kışın çerez olarak tüketiyoruz. Fasülye, nohut bol tüketiriz.

M. Yurttaş:Günde kaç öğün yemek yersiniz? Yemeklerde neler olur?

E. Kıvılcım:Sabah kahvaltısında süt, yumurta, peynir ve tarhanayı severim. Günde sabah ve akşam iki öğün olarak yemek yerim. Acıkmadan sofraya oturmam. Sofralarımız neşeli olur. Herkes oturmadan başlamayız yemeğe. Besmele ile başlar, dua ile bitiririz. Yaptığımız yemeklerden komşularımıza da ikram ederiz.

M. Yurttaş: Kullandığınız bir ilaç var mı?

E. Kıvılcım: Genellikle ilaç kullanmam. Kış aylarında ada çayı, kekik içeriz. Çörek otunu, zencefili, ısırganı ve soğanı sofradan eksik etmeyiz. Kışın kendi ürettiğimiz baldan yeriz. Pekmez yaparız, turşu kurarız, domates kuruturuz. Hazır yiyecekleri kapıdan içeri sokmayız. İçeceğimiz ayrandır bizim. Bir de çay içeriz.

Uzun yaşam Allah’ın takdiridir, ne kadar uzun yaşarsan yaşa hayat göz açıp yumuncaya kadar bitiyor. Önemli olan iyi yaşanmış bir hayat ve arkanızdan dua edecek evlatlar bırakabilmektir. Yunus Emre’nin dediği gibi “Ana rahminden çıktık gittik pazara, kefenimizi aldık dönüyoruz mezara” Allah ülkemize birlik ve beraberlik, bereket versin, bol yağmur versin.

Elif Kıvılcım’ın 9 çocuğunun 4’ü sağ, 5’ü vefat etmiş. 34 torununun 21’si sağ 13’i vefat etmiş. Torununun çocukları 34 ve 33’ü yaşıyor.


Yukar